Projekt FySport smysluplně rozvíjí pohybovou výchovu dětí

Hana Tonarová se sportu věnovala odmalička. Po studiích fyzioterapie, kde detailně poznala možnosti lidského těla, ji praxe dovedla ke specializaci na fyzioterapii dětí. Ta ji dnes naplňuje nejvíce. Umožňuje totiž problémy řešit v začátcích a nenechat je přerůst v chronickou obtíž. Hana ale především stojí za projektem FySport, který rozvíjí smysluplnou pohybovou výchovu dětí.

Hana provozuje vlastní ordinaci fyzioterapie se zaměřením na kojenecký věk a dětskou podologii. Spolupracuje s trenérkou atletiky, firmou specializující se na barefootovou obuv, školí a přednáší pro děti i veřejnost. V praxi vnímá, že dnešní děti jsou na tom z hlediska pohybového aparátu a motorických dovedností čím dál hůře. Za příčiny lze z velké části označit moderní životní styl plný elektroniky a tím spojené fyzické inaktivity. Děti ve výsledku přestávají vnímat své tělo, neumí ho popsat, neví, jak s ním správně nakládat a chybí jim koordinace pohybů. Často jsou navíc zatíženy množstvím svalových dysbalancí, které pro ně sice zpočátku nepředstavují problém, ale s velkou pravděpodobností se projeví v podobě bolestí o mnoho let později.

Dětská fyzioterapie předchází chronickým zdravotním problémům

Dysbalance se bohužel nevyhýbá ani aktivně sportujícím dětem. Pokud má dítě zažitý nevhodný pohybový vzorec (nejčastěji už z kojeneckého věku), při kterém svaly nepracují v rovnováze, s největší pravděpodobností používá tento vzorec i během tréninků. Výsledkem pak je, že silné svaly budou ještě silnější, ty líné zůstanou líné a chaos v řetězení svalů, tahů a postavení kloubů je zaručen.

Kodex Trénujeme s respektem: Zdraví je na prvním místě. Potvrzuje to i Hanina praxe

Bohužel často dochází k situacím, kdy v trénincích není pro správné kompenzační cvičení prostor. Hana se běžně setkává s argumentem, že na zdravotní cvičení není u vrcholových mladých sportovců čas, že při tréninku musí především trénovat danou disciplínu. Když ale přijde zranění, ztráta výkonnosti je mnohem větší, nehledě na to, že důležitějším cílem než výkon, je u dětí vytvoření pozitivního vztahu ke sportu na celý život. Nevyčerpat je snahou o dosažení výkonnostního vrcholu už v dětství nebo pubertě.

Hana z FySport: „Děti musí cvičení bavit.“

V ordinaci se Hana Tonarová setkává s řadou dětí s vadným držením těla. Přestože primárně přichází často s jiným konkrétním problémem, je obvykle těžké ho vyřešit, dokud dítě nezačne pracovat na funkčnosti a stabilitě celého těla. To Hanu vedlo k vytvoření dětem věnovaného prostoru pro správné cvičení, trénování, sebepoznávání a získávání informací prostřednictvím společných lekcí. Když má dítě cvičit samo doma, je totiž pro něj často těžké najít správnou motivaci.
Děti musí cvičení především bavit! Program FySport proto nabízí cílené, a často ne vždy úplně atraktivní, cviky formou her. V praxi to vypadá tak, že lektoři dětem cviky vysvětlí a ukáží. Společně si je vyzkouší a pak je trénují při hrách. Používají „zvířecí“ terminologii a drobné motivační odměny. Cvičení ve skupinách je pro děti mnohem zábavnější. FySport navíc může výrazně zvýšit časový odstup do první vynucené návštěvy dětského fyzioterapeuta, jejichž kapacity jsou navíc velmi omezené. Hana má pozitivní zkušenost, že s dětmi, které FySportem prošly, se v ordinaci mnohem lépe pracuje.

Kodex Trénujeme s respektem: Trenéři klubu mají potřebnou kvalifikaci

Skupinové lekce jsou určeny maximálně 12 dětem, jimž se věnují dva dospělí. Hana Tonarová z pozice fyzioterapeutky dětem zpravidla nový cvik vysvětlí a dohlíží na jeho správné provádění. Druhá lektorka, pohybová specialistka, dává celé hodině drive a vede ji tak, aby nebyla nuda  Hraje s dětmi připravené pohybové hry a Hana dbá na správný pohyb a opravy. Celý kurz trvá pět týdnů a zpětná vazba od dětí je velmi pozitivní.

Kodex Trénujeme s respektem: Klub spolupracuje s rodiči

Součástí kurzu FySport je i on-line program na doma, který se zaměřuje na čas mezi jednotlivými společnými lekcemi. Aby děti měly parťáka i ve svém domácím prostředí, počítá program se zapojením rodičů dětí. Jednou týdně se dokonce role obrací a dítě trénuje svého rodiče.

Kodex Trénujeme s respektem: Klub podporuje otevřenou komunikaci

Lektoři programu s dětmi vždy konzultují, co se jim dařilo dobře a co méně, jakou mají doma podporu a fandí jim. Když má někdo s něčím problém, ať už děti nebo jejich rodiče, vždy se na ně může obrátit. Pokud lektoři u některého dítěte zaregistrují nějaký specifický problém, rodiče na něj vždy upozorní.

Kodex Trénujeme s respektem: Vítězství není nejdůležitější. Proto FySport není o soupeření

Program FySport tedy není o vyhrávání a soupeření. Jeho cílem je zlepšit kvalitu pohybu a rozvíjet lásku k němu. Ať už ho má dítě dostatek nebo nedostatek. Je tady proto, aby děti porozuměly svému tělu a jeho potřebám. Vede je k odpovědnosti za své zdraví a ukazuje jim, jak na to. Motivuje je k pohybu, který je baví a podněcuje jejich zvídavost.