Dítě není zmenšený dospělý: hlavní rozdíly v jídelníčku rostoucího sportovce oproti dospělému sportovci
Jak přesně nastavit množství jednotlivých živin pro rostoucího sportovce, jak přizpůsobit jídelníček rostoucího sportovce aktuálním potřebám, jak poznat, že v jídelníčku něco chybí, jak nastavit jídelníček v případě zranění či nemoci, to vše se naučíte na webináři MUDr. Marie Skalské z Centra sportovní medicíny, kde se starají o olympioniky, mistry světa i ty, kteří se na stupně vítězů teprve chystají.
Růst a vývoj
Mladí sportovci potřebují ve srovnání s dospělým více bílkovin a některých mikronutrientů na kg tělesné hmotnosti pro růst a vývoj kostí a svalů. Chlapcům se mezi 13.-18. rokem ještě dotváří 30 % kostní hmoty a dochází k velkému nárůstu i hmoty svalové. Pokud je v tomto období nějaká důležitá živina v nedostatečném množství, může dojít k poškození, které se pak již nedá zcela vykompenzovat. Dospělí sportovci mají většinou již stabilní, vyrovnanou potřebu živin.
Energetické potřeby
Energetická potřeba u mladých sportovců může být vyšší vzhledem k růstu a vysoké fyzické aktivitě. Při nedostatečném energetickém příjmu mluvíme o tzv. RED syndromu (syndromu energetické nedostatečnosti), který je rizikem pro celý organismus včetně srdečně-cévního systému a nervové soustavy včetně mozku.
Dospělí sportovci potřebují přizpůsobit energetický příjem především intenzitě a objemu tréninků.
Hydratace
Mladí sportovci, zejména děti, jsou náchylnější k dehydrataci. Hůře se jim kompenzují změny teploty. Pokud se, zejména menší děti, v průběhu tréninku hry dostanou do „flow“, mohou pocit žízně ignorovat. U predisponovaných dětí může dehydratace vyvolat astmatický záchvat.
Obnova a regenerace
U mladých sportovců je regenerace zásadní pro zdravý růst, vývoj, ale také pro dobrý školní výkon.
Vitamíny a minerální látky:
Potřeby vitamínů a minerálních látek mohou být u mladých sportovců vyšší vzhledem k jejich růstu. Zejména se jedná o vitamín D, vápník, železo.
Dospělí sportovci se potřebují zaměřit na prevenci deficitu, zejména s ohledem na věk, zdravotní stav a míru zatížení.
Stravovací návyky
Mladí sportovci často potřebují pomoc při formování správných stravovacích návyků a koordinaci optimálního příjmu potravy ve vztahu k délce a četnosti tréninků, závodům, turnajům.
Dospělí sportovci mají tyto návyky již většinou zavedené.
Psychologické aspekty
Výživa mladých sportovců by měla být podporována pozitivním přístupem k jídlu a zdravému vztahu k tělu. V současné době jsou sociální sítě velkým rizikem při sdílení nevhodných jídelních návyků, extrémních dietních opatření, škodlivých postupů redukce hmotnosti či nevhodné inspirace k udržování patologicky nízké hmotnosti. Poruchy příjmu potravy, jejichž výskyt bohužel v posledním období stoupá, jsou život ohrožující onemocnění, které mohou končit fatálně. Sportovci trpí poruchami potravy častěji ve srovnání s běžnou populací.
Podpora od rodiny
U mladých sportovců hraje klíčovou roli při dodržování správného jídelníčku podpora rodiny. Jídelní návyky se formují u dítěte pozorováním rodinných příslušníků do 5. roku věku. Pokud je potřeba úprava jídelníčku mladého sportovce, je nezbytná spolupráce dalších členů rodiny.
Dospělí sportovci jsou za svůj jídelníček a stravovací návyky zodpovědní sami.
Jak přesně nastavit množství jednotlivých živin pro rostoucího sportovce, jak přizpůsobit jídelníček rostoucího sportovce aktuálním potřebám, jak poznat, že v jídelníčku něco chybí, jak nastavit jídelníček v případě zranění či nemoci, to vše se naučíte na webináři MUDr. Marie Skalské z Centra sportovní medicíny, kde se starají o olympioniky, mistry světa i ty, kteří se na stupně vítězů teprve chystají: Výživa mladého sportovce 17.11.2024 od 18:00.