Poruchy příjmu potravy u sportovců, jak je identifikovat?

Poruchy příjmu potravy (PPP) u dospívajících sportovců jsou velmi závažným, život ohrožujícím problémem, který vyžaduje důkladnou pozornost. Tyto poruchy se vyskytují v různých formách. Nejčastěji známe mentální anorexii a mentální bulimii. Dopady poruch příjmu potravy jsou na fyzické i psychické zdraví sportovce. Sportovci mají 2-3 x vyšší riziko vzniku poruchy příjmu potravy.

Výskyt PPP mezi sportovci je alarmující, přičemž prevalence se pohybuje mezi 14,7 % u amatérských sportovců a může být ještě vyšší u elitních sportovců, zejména žen. Data uvádějí zejména v estetických sportech (gymnastika, balet, krasobruslení) výskyt až u 25 – 42 % sportovkyň.

Kdy jako rodiče, trenéři zbystřit?

Co jsou varovné známky poruch příjmu potravy (PPP)?

Při mentální anorexii jsou pacienti nápadně hubení. Při mentální bulimii, která je charakterizovaná záchvatovitým přejídáním a poté zvracením a může mít mnohdy i horší dopady na zdraví, mohou pacienti vypadat, že mají normální hmotnost, ba často jsou i „baculatější“. Obě diagnózy se mohou v čase prolínat.

Nápadné změny, které může okolí registrovat při poruchách příjmu potravy

  • Změny v chování. Osoba s PPP může být apatická, podrážděná, unavená, úzkostná či naopak působit hyperaktivně ve vztahu ke sportu, pohybu. Začne se vyhýbat sociálním kontaktům.
  • Začne se vyhýbat společnému stolování s rodinou či kamarády často s odůvodněním, „že již jedla“, „že si to sní u sebe v pokoji“, „že si to sní později“.
  • Začne „řešit“ vhodné složení stravy, až nápadně pečlivě se zajímá o složení potravin, čte etikety, vybírá si jen „zdravá jídla“, v jídelníčku začne striktně vynechávat např. „tučné jídlo“, „cukry“ atd. Porucha příjmu potravy z počátku může vypadat jako snaha o „zdravý jídelníček“.
  • Pokud je osoba s PPP donucena jíst společně, v jídle se „nimrá“, jí pomalu. Často je při jídle nápadná změna v chování, osoba může plakat, být výrazně úzkostná, pokud je nucena do jídla, které nechce.
  • Osoby s PPP s mentální anorexií nosí často volný oděv, vyhýbají čemukoli „uplému“, těsnému oblečení. Ve volném oblečení chodí i doma, vyhýbají se, aby je doma, v šatně viděli ve spodním prádle.
  • Při vyšetření např. u lékaře se nechce vážit a hned hlásí hmotnost sama.

Rizika spojená s PPP zahrnují nejen fyzické, ale i psychické komplikace. K fyzickým rizikům patří například osteoporóza, tj. zhoršení kvality kostní hmoty, zvýšené riziko zranění a velmi časté jsou poruchy menstruačního cyklu. Vynechání menstruace u dívky starší 15let, která do té doby menstruovala, na více než 3 měsíce (a nejedná se o těhotenství) je významný varovný příznak. S PPP jsou spojeny i psychická rizika, jako jsou úzkost a deprese.

Role trenéra v rámci prevence poruch příjmu potravy

  • Učit sportovce rozumět významu správné výživy, vyvážené stravy a dostatečného energetického příjmu.
  • Vyvracet mylné představy o potřebě extrémně nízké tělesné hmotnosti pro vyšší výkon, zejména v estetických sportech nebo sportech s hmotnostními kategoriemi.
  • Minimalizovat zaměření na tělesnou hmotnost nebo vzhled jako kritéria úspěchu.
  • Zdůrazňovat dlouhodobý, udržitelný výkon, celkový zdravotní stav, včetně mentálního zdraví.
  • Vyvarovat se negativních komentářů o tělesné hmotnosti a vzhledu, a to jak u sportovců, tak u trenérů a členů týmu.
  • Při diskusi o výživě by se měli vyvarovat srovnávání sportovců mezi sebou.

Co by měl trenér zvládnout

  • Trenér by měl být schopen rozpoznat známky stresu, úzkosti nebo deprese, které mohou vést k rozvoji poruch příjmu potravy.
  • Trenér by měl podporovat sportovce, aby měl dostatečný energetický příjem adekvátní k tréninkovému zatížení, fázi přípravy. S ohledem i na fyziologický vývoj sportovce.
  • Trenér by měl spolupracovat s nutričními terapeuty, lékaři, na vytváření individualizovaných stravovacích plánů, které jsou přizpůsobené potřebám sportovce.

Pokud trenér pozoruje varovné známky, měl by se poradit s odborníkem a nesnažit se řešit situaci sám.

Léčba poruch příjmu potravy vyžaduje multidisciplinární přístup. Nebojte se konzultovat situaci s odborníky, jako jsou sportovní lékaři, psychiatři, psychologové, nutriční terapeuti.

Zcela zásadní je také přizpůsobení tréninkového programu podle zdravotního stavu sportovce. Mnohdy na nezbytně nutnou dobu je třeba i vystoupit z tréninkového procesu, aby měl organizmus prostor na regeneraci. Včasná detekce a intervence je pro vyřešení poruchy příjmu potravy klíčová.

MUDr. Marie Skalská

Jak optimálně nastavit jednotlivé složky jídelníčku mladého sportovce, jak identifikovat riziko poruch příjmu potravy, jak řešit nežádoucí hmotností přírůstek mladého sportovce?

I to se dozvíte na webináři Výživa mladého sportovce, na který máte jako registrovaní odběratelé našeho newsletteru slevu 50 %, pokud zadáte při koupi vstupenky kód TSR50.

Kdy? 17. 11. 2024 od 18:00

Zdroje

Niekerk, R. L. V. and Card, M. (2018). Eating attitudes: the extent and risks of disordered eating among amateur athletes from various sports in gauteng, south africa. South African Journal of Psychiatry, 24. https://doi.org/10.4102/sajpsychiatry.v24i0.1179

Ravi, S., Ihalainen, J. K., Taipale-Mikkonen, R. S., Waller, B., Mierlahti, L., Lehto, J., … & Valtonen, M. (2021). Self-reported restrictive eating, eating disorders, menstrual dysfunction, and injuries in athletes competing at different levels and sports. Nutrients, 13(9), 3275. https://doi.org/10.3390/nu13093275

Κοντελέ, Ι. and Vassilakou, T. (2021). Nutritional risks among adolescent athletes with disordered eating. Children, 8(8), 715. https://doi.org/10.3390/children8080715