Poruchy příjmu potravy u sportovců, jak je identifikovat?
Poruchy příjmu potravy (PPP) u dospívajících sportovců jsou velmi závažným, život ohrožujícím problémem, který vyžaduje důkladnou pozornost. Tyto poruchy se vyskytují v různých formách. Nejčastěji známe mentální anorexii a mentální bulimii. Dopady poruch příjmu potravy jsou na fyzické i psychické zdraví sportovce. Sportovci mají 2-3 x vyšší riziko vzniku poruchy příjmu potravy.
Výskyt PPP mezi sportovci je alarmující, přičemž prevalence se pohybuje mezi 14,7 % u amatérských sportovců a může být ještě vyšší u elitních sportovců, zejména žen. Data uvádějí zejména v estetických sportech (gymnastika, balet, krasobruslení) výskyt až u 25 – 42 % sportovkyň.
Kdy jako rodiče, trenéři zbystřit?
Co jsou varovné známky poruch příjmu potravy (PPP)?
Při mentální anorexii jsou pacienti nápadně hubení. Při mentální bulimii, která je charakterizovaná záchvatovitým přejídáním a poté zvracením a může mít mnohdy i horší dopady na zdraví, mohou pacienti vypadat, že mají normální hmotnost, ba často jsou i „baculatější“. Obě diagnózy se mohou v čase prolínat.
Nápadné změny, které může okolí registrovat při poruchách příjmu potravy
- Změny v chování. Osoba s PPP může být apatická, podrážděná, unavená, úzkostná či naopak působit hyperaktivně ve vztahu ke sportu, pohybu. Začne se vyhýbat sociálním kontaktům.
- Začne se vyhýbat společnému stolování s rodinou či kamarády často s odůvodněním, „že již jedla“, „že si to sní u sebe v pokoji“, „že si to sní později“.
- Začne „řešit“ vhodné složení stravy, až nápadně pečlivě se zajímá o složení potravin, čte etikety, vybírá si jen „zdravá jídla“, v jídelníčku začne striktně vynechávat např. „tučné jídlo“, „cukry“ atd. Porucha příjmu potravy z počátku může vypadat jako snaha o „zdravý jídelníček“.
- Pokud je osoba s PPP donucena jíst společně, v jídle se „nimrá“, jí pomalu. Často je při jídle nápadná změna v chování, osoba může plakat, být výrazně úzkostná, pokud je nucena do jídla, které nechce.
- Osoby s PPP s mentální anorexií nosí často volný oděv, vyhýbají čemukoli „uplému“, těsnému oblečení. Ve volném oblečení chodí i doma, vyhýbají se, aby je doma, v šatně viděli ve spodním prádle.
- Při vyšetření např. u lékaře se nechce vážit a hned hlásí hmotnost sama.
Rizika spojená s PPP zahrnují nejen fyzické, ale i psychické komplikace. K fyzickým rizikům patří například osteoporóza, tj. zhoršení kvality kostní hmoty, zvýšené riziko zranění a velmi časté jsou poruchy menstruačního cyklu. Vynechání menstruace u dívky starší 15let, která do té doby menstruovala, na více než 3 měsíce (a nejedná se o těhotenství) je významný varovný příznak. S PPP jsou spojeny i psychická rizika, jako jsou úzkost a deprese.
Role trenéra v rámci prevence poruch příjmu potravy
- Učit sportovce rozumět významu správné výživy, vyvážené stravy a dostatečného energetického příjmu.
- Vyvracet mylné představy o potřebě extrémně nízké tělesné hmotnosti pro vyšší výkon, zejména v estetických sportech nebo sportech s hmotnostními kategoriemi.
- Minimalizovat zaměření na tělesnou hmotnost nebo vzhled jako kritéria úspěchu.
- Zdůrazňovat dlouhodobý, udržitelný výkon, celkový zdravotní stav, včetně mentálního zdraví.
- Vyvarovat se negativních komentářů o tělesné hmotnosti a vzhledu, a to jak u sportovců, tak u trenérů a členů týmu.
- Při diskusi o výživě by se měli vyvarovat srovnávání sportovců mezi sebou.
Co by měl trenér zvládnout
- Trenér by měl být schopen rozpoznat známky stresu, úzkosti nebo deprese, které mohou vést k rozvoji poruch příjmu potravy.
- Trenér by měl podporovat sportovce, aby měl dostatečný energetický příjem adekvátní k tréninkovému zatížení, fázi přípravy. S ohledem i na fyziologický vývoj sportovce.
- Trenér by měl spolupracovat s nutričními terapeuty, lékaři, na vytváření individualizovaných stravovacích plánů, které jsou přizpůsobené potřebám sportovce.
Pokud trenér pozoruje varovné známky, měl by se poradit s odborníkem a nesnažit se řešit situaci sám.
Léčba poruch příjmu potravy vyžaduje multidisciplinární přístup. Nebojte se konzultovat situaci s odborníky, jako jsou sportovní lékaři, psychiatři, psychologové, nutriční terapeuti.
Zcela zásadní je také přizpůsobení tréninkového programu podle zdravotního stavu sportovce. Mnohdy na nezbytně nutnou dobu je třeba i vystoupit z tréninkového procesu, aby měl organizmus prostor na regeneraci. Včasná detekce a intervence je pro vyřešení poruchy příjmu potravy klíčová.
MUDr. Marie Skalská
I to se dozvíte na webináři Výživa mladého sportovce, na který máte jako registrovaní odběratelé našeho newsletteru slevu 50 %, pokud zadáte při koupi vstupenky kód TSR50.
Kdy? 17. 11. 2024 od 18:00
Zdroje
Niekerk, R. L. V. and Card, M. (2018). Eating attitudes: the extent and risks of disordered eating among amateur athletes from various sports in gauteng, south africa. South African Journal of Psychiatry, 24. https://doi.org/10.4102/sajpsychiatry.v24i0.1179
Ravi, S., Ihalainen, J. K., Taipale-Mikkonen, R. S., Waller, B., Mierlahti, L., Lehto, J., … & Valtonen, M. (2021). Self-reported restrictive eating, eating disorders, menstrual dysfunction, and injuries in athletes competing at different levels and sports. Nutrients, 13(9), 3275. https://doi.org/10.3390/nu13093275
Κοντελέ, Ι. and Vassilakou, T. (2021). Nutritional risks among adolescent athletes with disordered eating. Children, 8(8), 715. https://doi.org/10.3390/children8080715