Rizika užívání doplňků stravy u mladých sportovců

Stačí pár kliknutí na internetu a ze všech stran se na nás valí doporučení na nejrůznější doplňky stravy pro mladé sportovce. Řada z nich bohužel někdy zcela nekompetentně slibuje zlepšení výkonu a ujišťuje nás o bezpečnosti doplňku pro všechny uživatele.
Jsou opravdu všechny volně dostupné doplňky stravy bezpečné pro všechny? Pojďme si blíže představit rizika jejich užívání:
1. Nedostatek znalostí o doplňcích stravy a zdravotním stavu sportovce
Mnoho mladých sportovců a jejich trenérů nemá dostatečné znalosti o potenciálních přínosech, rizicích a vhodném používání doplňků stravy. Trenéři dobře neznají rodinnou anamnézu a případná zdravotní rizika, která může mít mladý sportovec geneticky vázaná, byť je zdravý. To může vést k nesprávnému nebo nadměrnému užívání, které může mít negativní dopady na zdraví a výkon. Negativní efekty se nemusí projevit bezprostředně při užívání, ale klidně v odstupu několika let.
(Nabuco et al., 2017; Silva et al., 2010; Tawfik et al., 2016)
2. Tlak na používání doplňků pro zlepšení výkonu a vzhledu
Mladí sportovci často cítí tlak od vrstevníků, trenérů, společnosti a reklamy, aby používali doplňky ke zlepšení sportovního výkonu nebo dosažení určitého fyzického vzhledu. Je důležité, aby se sportovci rozhodovali na základě faktů, aktuálního zdravotního stavu, výkonosti, fáze tréninkové přípravy, a ne pod tímto vnějším tlakem nebo dle příkazu kondičního trenéra. Optimální je konzultovat užití doplňku stravy se sportovním lékařem.
(Mohamed & Abdelaziz, 2022; Yager & O’Dea, 2014; Harmse & Noorbhai, 2022)
3. Riziko kontaminace a nežádoucích účinků z neregulovaných doplňků
Mnoho doplňků stravy, zejména ty zakoupené online nebo z neregulovaných zdrojů, mohou být kontaminovány zakázanými látkami nebo mít negativní zdravotní účinky, případně vůbec neobsahují účinnou látku. Je nezbytné používat pouze kvalitní a ověřené produkty. Minimální množství doplňků stravy má provedení klinické testy efektivity.
(Nabuco et al., 2017; Heikkinen et al., 2011)
4. Nadužívání a zneužívání některých doplňků, jako jsou proteinové prášky, kofein a kreatin
Mladí sportovci mohou nadužívat nebo zneužívat některé populární doplňky, jako jsou proteinové prášky, kofein a kreatin, což může mít negativní důsledky na jejich zdraví a výkon. Je třeba používat tyto doplňky s rozvahou a v doporučených dávkách ve správně indikovaných situacích. Bohužel se v poslední době setkáváme čím dál tím častěji u mladých sportovců, již ve věku 13 let, s výskytem vysokého krevního tlaku při kombinaci několika doplňků stravy, kdy po vysazení doplňků se krevní tlak upraví.
(Elgharabway et al., 2018; Yunusa et al., 2014; Hull et al., 2016)
5. Nedostatek dohledu a vedení kvalifikovaných odborníků
Mladí sportovci často nemají přístup nebo vedení kvalifikovaných odborníků, jako jsou vzdělaní nutriční terapeuti s praxí ve sportovní výživě či sportovní lékaři. Lehce pak podléhají „věrohodným“ sdělením influencerů ze sociálních sítí, kteří ještě pokud možno nabízejí slevový́ kód při zakoupení doplňku stravy.
(Nabuco et al., 2017; Hull et al., 2016; , Parnell et al., 2015)
Varovnou známkou je už jen to, pokud někdo sportovci doporučuje doplněk stravy, aniž by se zeptal na podrobný́ zdravotní stav, objem tréninku, spánek, výkonnost, únavu, prospívání ve škole, znal složení jídelníčku, případné alergie, intolerance, další medikaci, zhodnotil růstovou fázi mladého sportovce. Pro zajímavost, pečlivé zhodnocení všech těchto parametrů mi v ambulanci při nutriční a sportovní konzultaci zabere 1,5 hodiny, ideální je v kombinaci se zátěžovým vyšetřením, při kterém se mimo jiné hodnotí srdeční rytmus a reakce krevního tlaku na zátěž.
MUDr. Marie Skalská
Centrum sportovní medicíny