Novinky

Letošní mezinárodní konference Psychologie sportu v praxi je zaměřena na děti a mládež

Asociace psychologů sportu, jejíž dva místopředsedové jsou zároveň členy správní rady Trénujeme s respektem, v listopadu pořádá dvoudenní mezinárodní konferenci Psychologie sportu v praxi 2024 s tématem Děti a mládež. Vážíme si příležitosti představit na této konferenci, jejímž obsahem je široká škála témat související s tréninkem dětí a mládeže, i naši neziskovou organizaci. Proč právě téma dětí, kdo na konferenci vystoupí a jaké přednášky si nenechat ujít, nám přiblíží místopředsedové APS Veronika Baláková a Martin Macháček.

Trénujeme s respektem vyráží do terénu

Jedním z klíčových úkolů  Trénujeme s respektem je edukovat veřejnost v tom, co je bezpečné, přátelské, férové a stimulující sportovní prostředí. Zástupci organizace proto vyráží do terénu, aby sportujícím dětem, jejich rodičům i trenérům naživo poskytli cenné rady a tipy a zároveň zjistili, co je trápí a co by si nejvíc přáli.

České sportovní naděje představují Kodex sportovního klubu

Když jsme založili Trénujeme s respektem, představili jsme mimo jiné Kodex sportovního klubu shrnující devět smysluplných pravidel, která stojí za to zavést, aby se sportovci na tréninky těšili a rodiče se o své děti nemuseli bát a o klubu mluvili s uznáním. Jak se říká: opakování je matkou moudrosti. Proto se náš tým v červnu sešel ve […]

Česko se může těšit na první Safeguarding Officery

Na začátku prázdnin jsme vás informovali o spuštění stipendijního programu, jehož cílem je vyškolit první české obránce práv sportovců. Uchazečům o certifikovaný kurz Safeguarduing Officera, organizovaný Mezinárodním olympijským výborem (IOC), jsme nabídli podporu formou stipendia v plné výši školného.

Idnes.cz: Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním či zneužíváním. V klubech jsou zodpovědní za oblast safeguardingu a pomáhají jim nastavovat správné standardy. Česko v tomto směru zatím zaostává.

Oslavme Den dětí pohybem

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by děti a dospívající měli strávit pohybovou aktivitou minimálně hodinu denně. Lásku k pohybu je důležité pěstovat už od útlého věku a klíčovou roli v tom hraje rodina. Jsou to totiž právě rodiče, jejichž životní styl děti přebírají.

K úspěchu ve sportu i v životě nevede ponižování, ale respekt

Děti a dospívající se při organizovaných sportovních aktivitách často setkávají s různými formami nezdravého chování, obtěžování nebo dokonce zneužívání. V českém prostředí se o nich příliš nemluví a systémově se neřeší, přitom často mohou působit skrytě a dlouhodobě. Zakladatelka iniciativy Trénujeme s respektem Markéta Pluhařová vysvětluje, proč je třeba proti tomu bojovat, a jak by mělo správné bezpečné prostředí vypadat.

Z médií: Trénujeme s respektem na ČT Sport

V pondělí 15.4. jsme Trénujeme s respektem představili na ČT Sport. Ve studiu za nás promluvila naše zakladatelka Markéta Pluhařová a konzultantka naší iniciativy Tereza Vytlačilová. Hovořily o tom, proč iniciativa vznikla, co nás motivuje a čeho chceme dosáhnout.

Organizace Trénujeme s respektem nastavuje nová pravidla hry v dětském a mládežnickém sportu. Klíčové jsou respekt a bezpečí!

V dubnu zahájila svou činnost nová nezisková iniciativa Trénujeme s respektem, která se zaměřuje na vytváření bezpečného, přátelského, férového a respektujícího sportovního prostředí. Jejím cílem je bojovat proti nejrůznějším formám obtěžování a zneužívání, vůči kterým není žádné, ani sportovní, prostředí imunní.