Pro rodiče

Dítě není zmenšený dospělý: hlavní rozdíly v jídelníčku rostoucího sportovce oproti dospělému sportovci

Jak přesně nastavit množství jednotlivých živin pro rostoucího sportovce, jak přizpůsobit jídelníček rostoucího sportovce aktuálním potřebám, jak poznat, že v jídelníčku něco chybí, jak nastavit jídelníček v případě zranění či nemoci, to vše se naučíte na webináři MUDr. Marie Skalské z Centra sportovní medicíny, kde se starají o olympioniky, mistry světa i ty, kteří se na stupně vítězů teprve chystají.

Sportovní prohlídky jasně a přehledně

V České republice se aktuálně povinnost sportovních prohlídek pro děti a dospívající odvíjí od druhu a intenzity sportovní činnosti, kterou mladý sportovec provozuje. Pravidla, doporučení sportovních prohlídek mohou podléhat úpravám v závislosti na konkrétním sportovním odvětví, herním řádu sportovního svazu, směrnicích sportovního klubu. Sportovní prohlídka je součást kultury sportu a komplexní péče o sportovce. Lékař nejen posuzuje schopnost a neschopnost ke sportu, ale je také rádcem v případných otázkách a nejasnostech, které mladý sportovec nebo rodiče mají.

Poruchy příjmu potravy u sportovců, jak je identifikovat?

Poruchy příjmu potravy (PPP) u dospívajících sportovců jsou velmi závažným, život ohrožujícím problémem, který vyžaduje důkladnou pozornost. Tyto poruchy se vyskytují v různých formách. Nejčastěji známe mentální anorexii a mentální bulimii. Dopady poruch příjmu potravy jsou na fyzické i psychické zdraví sportovce. Sportovci mají 2-3 x vyšší riziko vzniku poruchy příjmu potravy.

Trénujte v létě s respektem

Léto je čas, kdy se mnoho sportovců těší na tréninky pod širým nebem. Abychom měli jistotu, že letní sportování bude bezpečné, efektivní a ohleduplné vůči ostatním, je důležité dbát na několik základních zásad.

Co je to Safeguarding?

Každý by měl mít možnost praktikovat sport v bezpečném prostředí, kde není prostor pro žádnou formu násilí, zneužívání, zanedbávání, výhrůžky či nevyžádanou a nechtěnou pozornost. Bezpečné sportovní prostředí je férové, respektující, zdravé a podporující. Zajistit takové prostředí má safeguarding. Co to ale vlastně znamená?

Kodex sportovního klubu

Sportovní klub, jehož cílem je utvářet bezpečné sportovní prostředí pro všechny účastníky bez rozdílu, by měl dodržovat kodex sportovní etiky. Tým Trénujeme s respektem sestavil doporučené zásady, které by měl kodex obsahovat, zaměřené speciálně na zajištění bezpečnosti a ochrany sportujících dětí a mládeže.

Kde jsou hranice bezpečného sportu?

Otestujte si sami, zda byste odhalili, co už je za hranou. Prostřednictvím následujících deseti modelových situací zjistíte, co obtěžování a zneužívání ve sportu znamená, jak se může projevovat a jak mu předcházet.