Pro trenéry

Nepodceňte přípravu na sportovní soustředění

Letní prázdniny jsou za dveřmi a pro mnohé z našich dětí jsou neodmyslitelně spjaty také s účastí na sportovních soustředěních. Pro někoho jde o běžnou rutinu, pro nováčky však mohou skýtat řadu otazníků. Aby tyto akce byly úspěšné a přinesly očekávaný sportovní rozvoj i nezapomenutelné zážitky a nová přátelství, je důležitá pečlivá příprava ze strany rodičů i trenérů. Tento dokument vám poskytne ucelené informace, jak na to.

Poruchy příjmu potravy u sportovců, jak je identifikovat?

Poruchy příjmu potravy (PPP) u dospívajících sportovců jsou velmi závažným, život ohrožujícím problémem, který vyžaduje důkladnou pozornost. Tyto poruchy se vyskytují v různých formách. Nejčastěji známe mentální anorexii a mentální bulimii. Dopady poruch příjmu potravy jsou na fyzické i psychické zdraví sportovce. Sportovci mají 2-3 x vyšší riziko vzniku poruchy příjmu potravy.

Co je to Safeguarding?

Každý by měl mít možnost praktikovat sport v bezpečném prostředí, kde není prostor pro žádnou formu násilí, zneužívání, zanedbávání, výhrůžky či nevyžádanou a nechtěnou pozornost. Bezpečné sportovní prostředí je férové, respektující, zdravé a podporující. Zajistit takové prostředí má safeguarding. Co to ale vlastně znamená?

Kodex sportovního klubu

Sportovní klub, jehož cílem je utvářet bezpečné sportovní prostředí pro všechny účastníky bez rozdílu, by měl dodržovat kodex sportovní etiky. Tým Trénujeme s respektem sestavil doporučené zásady, které by měl kodex obsahovat, zaměřené speciálně na zajištění bezpečnosti a ochrany sportujících dětí a mládeže.

Kde jsou hranice bezpečného sportu?

Otestujte si sami, zda byste odhalili, co už je za hranou. Prostřednictvím následujících deseti modelových situací zjistíte, co obtěžování a zneužívání ve sportu znamená, jak se může projevovat a jak mu předcházet.